[DIY Video] Jak zbudować panel akustyczny

Moderator: Rekruterzy aktorów

Awatar użytkownika
Hikari

Moderator
Reżyser piosenek (rekruter)
Reżyser piosenek
Aktor
Wokalista
Dialogista
Tekściarz (młodszy)

Kontaktowanie:

16 paź 2016, 20:06

Oryginalny autor posta: HCH

Siemka,
Kiedyś mówiło się, że gąbki akustyczne na ścianę są niezastąpione. Od jakiegoś czasu mówi się, że gąbki nie są wcale takie ekstra super wypasione "bo coś tam coś tam" ;)
Poniżej zamieszczam dwa filmik jak zbudować panel akustyczny, w Polsce taki panel mniej więcej za ok 100zł można już zbudować :)

Wersja POLSKA
[+] Rozwiń
Wersja ZAGRANICZNA
[+] Rozwiń
[/justuj]
Obrazek

BarR

Kontaktowanie:

12 lut 2017, 19:53

A takie pytanko?
Co do tego filmu https://youtu.be/oais9RD86Uo
Czy musi być jakaś tkanina, nie lepiej załatwić folie lub deski, albo założyć pełną wymiarową płytę pilśniową.

Awatar użytkownika
Pawlik

Reżyser scenek
Aktor
Instrumentalista
Dźwiękowiec

Kontaktowanie:

12 lut 2017, 22:35

BarR pisze:
12 lut 2017, 19:53
A takie pytanko?
Co do tego filmu https://youtu.be/oais9RD86Uo
Czy musi być jakaś tkanina, nie lepiej załatwić folie lub deski, albo założyć pełną wymiarową płytę pilśniową.
Musi być jakiś materiał aby gąbka która znajduje się środku wchłaniała pogłosy. Jeśli zastąpisz tkaninę folią lub deskami to dźwięk będzie się odbijał i nie będzie wystarczającego efektu.
Obrazek

Awatar użytkownika
konji

Reżyser scenek
Aktor
Dźwiękowiec
Dialogista

Kontaktowanie:

13 lut 2017, 09:34

Płyta pilśniowa teoretycznie jest dźwiękochłonna i mógłbyś ja założyć na stronę zewnętrzną ale raczej bym nie ryzykował nie potrzebnej pracy skoro można zrobić łatwiej i taniej na materiale. Z drugiej strony ja mam swoje piramidki na sklejce i też nie jest źle dopiero przy mocnych krzykach z dużej odległości uruchamia się jakiś pogłos.
Ty jesteś Rencią. Ja jestem Rencią. Wszyscy jesteśmy Renciami.

BarR

Kontaktowanie:

14 lut 2017, 18:37

Czyli konji polecasz mi obłożenie jednej strony panelu płytą pilśniową, tak czy nie. Bo nie bardzo kumam twojego wywodu. „mam swoje piramidki na sklejce i też nie jest źle dopiero przy mocnych krzykach z dużej odległości uruchamia się jakiś pogłos.”

Ale tak po za tym szukam alternatywy dla tkaniny. I jeśli ktoś mam pomysł lub sugestię. To słucham z uwagą.

Mój początkowy problem polega na tym, że już na wstępie nie mogę znaleźć dość dużego materiału na mój projekt. Myślałem o prześcieradle lub ceracie albo plandece bo prawdo podobnie były by w interesującym mnie rozmiarze ale z drugiej strony nie wiem czy to odpowiedni materiał.

Mam też takie pytanko, czy gdyby płyta pilśniowa miała otwory, takie jak w serze szwajcarskim. To robiło by jakąś różnicę?

Awatar użytkownika
konji

Reżyser scenek
Aktor
Dźwiękowiec
Dialogista

Kontaktowanie:

15 lut 2017, 08:32

Nie polecam, napisałem, że mógłbyś założyć płytę pilśniową na stronie zewnętrznej ale ja bym nie ryzykował. Czy jest tu coś trudnego do zrozumienia? :D Ja mam u siebie maty (piramidki) naklejone na sklejce i sklejka nie odbija mi nic co bym nie chciał, więc istnieje prawdopodobieństwo, że płyta pilśniowa też nic by nie odbiła.

Co do materiału to przynajmniej strona wewnętrzna (od strony mikrofonu) paneli z włóknem musi być z materiału, który przepuszcza dźwięk. Dźwięk musi "wejść" do panelu, żeby zostać "pochłoniętym" przez włókna. Im materiał będzie gęściej tkany tym mniej przepuści (ponoć gęsto tkane przepuszczają tylko niższe częstotliwości a wysokie odbijają). Możesz sobie wypróbować swoje prześcieradła i zobaczyć jak ci pasuje.

Cerata i plandeka się nie nadają. Płyta pilśniowa z otworami też się nie nadaje na stronie wewnętrznej.

Wystarczająco duży materiał znajdziesz w castoramie w dziale z tkaninami sprzedawany na metry o szerokości przeważnie 1,5m.

Edit:
Przeczytaj też:
http://dzwiek.org/threads/jaki-material ... nych.6626/
http://essentialmusic.pl/akustyka-budow ... ustycznych

Pamiętaj żeby materiał był wystarczająco gęsty bo inaczej będzie przepuszczał wełnę i będzie bieda ze zdrowiem.

Awatar użytkownika
Kubacz

Aktor

Kontaktowanie:

15 lut 2017, 20:49

Zawsze możesz wymierzyć panele tak, żeby je zmieścić w szafie. Polecam.

BarR

Kontaktowanie:

17 lut 2017, 15:25

konji

Nie skumałem, przez te piramidki nie miałem pewności czy mówimy o tym samym. Nie dziw mi się jestem, „totalnie zielony” w tych sprawach. Ale to nieważne. Muszę ci jednak podziękować za te poradniki. Gdybym na nie wcześniej wpadł, to bym w ogóle nie zawracał wam głowy.

Ale jeszcze jedno pytanko na odchodne. Czy wielkość panelu przeszkadza w czymś. Na przykład 190 na 90, to za dużo?

Kubacz

Mój będzie dość duży i to na dodatek na wysokich stopkach lub kółkach, ale będzie się składał jak parawan. Więc za szafą też będzie mu dobrze.
Ale ogólnie dzięki za radę.

Awatar użytkownika
konji

Reżyser scenek
Aktor
Dźwiękowiec
Dialogista

Kontaktowanie:

17 lut 2017, 17:17

W tych poradnikach nie jestem pewien czy owijanie folią wełny to dobry pomysł ze względów akustycznych a pylenie wełny wolałbym zniwelować gęstym materiałem na obiciu.
Co do wielkości panelu nie wiele pomogę bo nie za bardzo się na tym znam. Chyba sporo zależne jest od kształtu pomieszczenia i charakterystyki mikrofonu. Jeżeli panele są tylko za mikrofonem to wydaje mi się, że to bez różnicy jakiej są wielkości byleby nie były za małe chociaż mogę się mylić.

BarR

Kontaktowanie:

22 lut 2017, 10:02

Kubacz
Agrowłóknina?

Mógłbyś coś więcej powiedzieć kolego. Bo Agrowłókniny jest wiele typów z różnych materiałów.

Awatar użytkownika
Kubacz

Aktor

Kontaktowanie:

25 lut 2017, 15:31

Zwykła biała okryciowa.

Odpowiedz
  • Informacje