[Realizator dźwięku] Naimen

[archiwum]

Moderator: Opiekunowie realizatorów dźwięku

Awatar użytkownika
Naimen

Aktor

Dialogista (młodszy)

Realizator dźwięku (młodszy)

Instrumentalista

Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:57

No cóż... Od jakiegoś czasu chciałam spróbować swoich sił w rekrutacji na realizatora, no ale jedyne, co do tej pory miksowałam, to covery vocaloidowe, ale to chyba też się liczy, no nie? ^^'

Mind Brand
Oryginał:
Materiały:

Gotowy miks:

Karakuri Pierrot
Oryginał:
Materiały:

Gotowy miks:

W tym przypadku akurat wiem, że miks troszeczkę odbiega od oryginału, chociażby w 3:00-3:19, ale po prostu miałam na to troszeczkę inną wizję ^^'


Jestem świadoma, że te miksy nie są do końca dobre, ale cały czas się rozwijam i staram się uczyć nowych rzeczy w kwestii realizacji dźwięku, dlatego wszelkie rady i wskazówki przyjmę z wielką radością ^^
Orzecho

Reżyser piosenek (rekruter)

Realizator dźwięku (starszy)

Instrumentalista (rekruter)

Reżyser piosenek

Dźwiękowiec

Realizator dźwięku

Instrumentalista

Posty: 290
Rejestracja: 28 paź 2016, 00:55

Przy miksowaniu vocaloidów nie występuje cały panteon problemów, który występuje przy miksowaniu żywego głosu. Balans głośności w twoich miksach jest ok, master mógłby być mocniejszy. Ciężko powiedzieć coś o wokalu, który nie ma normalnej dynamiki i barwy. Polecam zmiksowanie na szybko czegoś z materiałów dostępnych na forum :)
Awatar użytkownika
Naimen

Aktor

Dialogista (młodszy)

Realizator dźwięku (młodszy)

Instrumentalista

Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:57

Dobrze, postaram się dzisiaj na szybko coś zmiksować. A jeżeli nie dzisiaj (bo jest taka możliwość ze względu na to, że jutro wyjeżdżam), to postaram się zrobić to po powrocie najszybciej, jak tylko będę mogła ^^'
Awatar użytkownika
Naimen

Aktor

Dialogista (młodszy)

Realizator dźwięku (młodszy)

Instrumentalista

Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:57

Dobra, jak obiecałam, z wyjazdu wróciłam i zmiksowałam na szybko coś z "żywym" głosem. Wykorzystałam nagrania koleżanki (Iretis, kocham Cię, słońce <3), której jakość mikrofonu nie jest zbyt dobra (niestety, ale teraz ma nowy ^^;). Próbowałam zniwelować trochę "puszkowatość" wokalu, jednak chyba z miernym skutkiem. Mimo wszystko muszę się jeszcze wiele nauczyć w tej kwestii.

Oryginał:
Materiały:

Gotowy miks: https://soundcloud.com/youne-p/tato-nie ... wn/s-I8Idq

Razjel

Realizator dźwięku (starszy)

Reżyser piosenek

Dźwiękowiec

Realizator dźwięku

Posty: 56
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:29

Z tymi materiałami możemy zacząć pracować. Dobra robota z pocięciem i wyciszaniem poszczególnych fragmentów wokalu tak żeby nie było słychać szumów.
Generalnie charakterystyka nieobrobionego wokalu jest dość cienka i sycząca a twoja korekta częstotliwości (EQ) sprawiła że wokal niestety brzmi jak piłka plażowa. Postarajmy się to naprawić.
Przygotuj nowy miks i postaraj się w nim skupić na dwóch rzeczach 1) ustawieniu EQ w taki sposób żeby 'odpiłczyć' wokal i 2) wyciągnięciu wokalistki ze skrytki pod schodami.

Do 1) zabrałbym się używając EQ i eksperymentując z odejmowaniem częstotliwości w okolicach 300Hz, 700Hz, 1kHz i 3kHz. Poszukaj miejsc, które według Ciebie polepszają wokal. Porównuj często swój miks do innych piosenek żeby odświeżyć sobie uszy.
Dodatkowo jestem prawie pewien że na tym wokalu ustawiłaś filtr górnoprzepustowy (high pass/low cut) za wysoko dlatego mamy piłkę plażową. Ustaw ten filtr tak żeby zaczął ucinać rzeczy od 200Hz w dół bo wyżej już zaczyna się zakres częstotliwości kobiecych tonów podstawowych.

Do 2) zabrałbym się z nowym pogłosem z dłuższym ogonem (reverb tail) tak żeby zamiast małej klitki pogłos brzmiał jakby głos wokalistki znajdował się w średniej wielkości pokoju pasującym do pokoju w którym znajdują się instrumenty z podkładu.

Dołączam mój krótki, 5 minutowy miks poglądowy pokazujący w którą stronę można pociągnąć obróbkę tego szczególnego nagrania. Oczywiście ty lepiej wyczyściłaś swój miks, ale może przynajmniej trochę ten miks pomoże w porównywaniu do czegoś innego niż oryginalna wersja.


Kiedy przygotujesz nowy draft miksu to podeślij go znowu tutaj to zerkniemy co i jak. Powodzenia.
Razjel

Realizator dźwięku (starszy)

Reżyser piosenek

Dźwiękowiec

Realizator dźwięku

Posty: 56
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:29

A i jeszcze jedna uwaga. Plik Tato_nie_pij_-_bez_instru.mp3 jest plikiem stereo. Wyświadcz sobie przysługę i przekonwertuj go na plik mono. Generalnie nigdy w fandubbingu nie nagrywamy/miksujemy nagrań wokalnych, które są stereo. Głównym powodem jest kiepska jakość fandubberskich budżetowych mikrofonów stereo. Nie ma po co się męczyć i najlepiej po prostu zawsze używać nagrania wokalne w mono.

Jeżeli nie masz jeszcze swojego ulubionego programu do konwertowania nagrań to polecam https://www.mediahuman.com/audio-converter/
Awatar użytkownika
Naimen

Aktor

Dialogista (młodszy)

Realizator dźwięku (młodszy)

Instrumentalista

Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:57

Dobra... Podążając za Twoimi wskazówkami spróbowałam poprawić to, co wymieniłeś powyżej. I zgodnie z Twoją radą przekonwertowałam nagranie stereo z wokalem na mono.

Gotowy miks: https://soundcloud.com/youne-p/tato-nie ... n2/s-IP9vo

Razjel

Realizator dźwięku (starszy)

Reżyser piosenek

Dźwiękowiec

Realizator dźwięku

Posty: 56
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:29

Jest lepiej tylko całość jest trochę cicho, więc jeżeli chcesz to podeślij mi jeszcze na discordzie głośniejszą wersję tego miksu żebyśmy wiedzieli że potrafisz coś takiego zrobić bez przesterów. Trochę niewdzięczne nagrania, ale poprawiłaś EQ i pogłos. Sam dobór pogłosu to już kwestia wprawy i smaku. Jako młodszy realizator na pewno będziesz miała szansę pobawić się i eksperymentować z tym efektem. Gratulacje zdobycia rangi! Zapraszam na kanał realizatorów https://discord.gg/A58hjBb i baw się dobrze.
Zablokowany