[Realizator] ambii

[archiwum]

Moderator: Opiekunowie realizatorów dźwięku

Awatar użytkownika
ambii

Aktor

Wokalista

Raper

Posty: 7
Rejestracja: 09 maja 2018, 19:34

Hejka, mixem zajmuję się już dłuższą chwilę i fajnie byłoby mieć realizatora dzwięku w NK 'w'
Z góry uprzedzam iż nie mam już surowych pliczków z tych piosenek:(

Orginał1:
Mix1:

Orginał2:
Mix2:


Ogólnie nie miało być 1:1 taki sam mix jak w orginale, zawsze trochę popichciam:P
Razjel

Realizator dźwięku (starszy)

Reżyser piosenek

Dźwiękowiec

Realizator dźwięku

Posty: 56
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:29

Hej Ambii,

Który miks wybierasz na rekrutacje? #1, #2?
Awatar użytkownika
ambii

Aktor

Wokalista

Raper

Posty: 7
Rejestracja: 09 maja 2018, 19:34

Razjel pisze:
06 maja 2019, 18:32
Hej Ambii,

Który miks wybierasz na rekrutacje? #1, #2?
ummm... gasoline #1
Razjel

Realizator dźwięku (starszy)

Reżyser piosenek

Dźwiękowiec

Realizator dźwięku

Posty: 56
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:29

OK, to przesłucham gasoline #1

Podoba mi się delikatny przester na głównym wokalu w refrenie i drugim głosie. Balans głośności ma sens chociaż całość mogłaby być o wiele głośniejsza, ale zakładam że opublikowany został tylko miks bez masteringu.

Największy problem z miksem wychodzi z rejonu 150 Hz do ~300Hz w nagraniach wokalistki. Zazwyczaj kobiece nagrania tniemy filtrem górnoprzepustowym (high-pass) od 200Hz. U mężczyzn od 100Hz. Na razie ten rejon potrzebuje przyciszenia o parę dB. Na szczęście wokalistka śpiewa wyraźnie, ale te brudy wchodzą w drogę basowi, gitarom (może nawet stopie) i zabłacają miks. Jeżeli porównywanie z oryginalnym miksem na swoich słuchawkach/monitorach nie jest wystarczające to warto przesłuchiwać miks na innym systemie gdzie te błędy będą wyolbrzymione (np, tanie słuchawki douszne, głośniki z laptopa, głośniki w samochodzie czy domowe stereo).

Wokal jest dobrze wysterowany tylko brakuje masteringu całego kawałka. Do tego etapu można podejść na różne sposoby, ale najczęściej używa się delikatnej kompresji żeby skleić cały miks w całość upewniając się że nie ma przesterów przy pomocy limitera i na koniec podgłaśnia się wszystko. Tą wersję podgłośniłem o 3,5 dB i to już odrobinę zbliżyło miks do oryginału.

Jeżeli jesteś zainteresowany robieniem 1:1 jak w oryginale to polecałbym prosić wokalistów o dodatkowe 2-3 nagrania chórków żebyś mógł puścić je w stereo. Na razie w twoim miksie prawie nic (oprócz odrobiny pogłosu) się nie dzieje po bokach. Z dodatkowymi nagraniami można zacząć tworzyć ciekawe efekty, które mogą zniwelować mniej niż idealną jakość mikrofonu wokalisty.

Ściągnąłem wersje mp3 320kbps z opisu piosenki na yt, ale ona kończy się ponad 10 sekundową ciszą. Ktoś inny niż ty mógł to tak wyeksportować, ale na przyszłość zawsze upewniałbym się którą wersję miksu wysyłam do publikacji bo w końcu ta wersja będzie później wizytówką całej twojej pracy.

Przyznaję Ci rangę młodszego realizatora. Przejrzyj uważnie szkółkę realizatorów i baw się dobrze! Polecam też zajrzeć na serwer realizatorów dźwięku na Discordzie i wrzucania swoich miksów (np, #2) na kanał #bashthisrecording jeżeli chciałbyś usłyszeć feedback od innych realizatorów : )
Zablokowany