Jak zostać dialogistą? [Zasady]

Moderator: Opiekunowie dialogistów

Regulamin forum
- Rekrutacja zaakceptowana
- Rekrutacja odrzucona
Awatar użytkownika
nouwak

Dialogista (rekruter)
Dźwiękowiec (rekruter)
Reżyser scenek
Aktor
Dźwiękowiec
Dialogista

Posty: 94
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:28
Kontaktowanie:

09 paź 2016, 21:36

Dialogista, czyli osoba pisząca dialogi dopasowane do ruchu ust postaci


Jeśli odrzucimy Twoją rekrutację, kolejną będziesz mógł zamieścić dopiero po upływie minimum jednego miesiąca.


Co musisz zrobić?
Wybierasz scenkę, która trwa co najmniej 6 minut i zawiera sporą dawkę dialogów :). Obraz scenki powinien zawierać w przeważającej ilości ruch ust postaci. Alternatywnie mogą to być dwie krótsze scenki o łącznym czasie ponad 6 minut.

Piszesz dialogi, zaznaczając postać, która mówi. Warto również odnotować czas (np. co scenę albo - jeśli mamy więcej zapału - każdej linijki). W przypadku większych scenariuszy, gdzie funkcjonuje podział na sceny, można zaznaczyć jakie postaci grają w konkretnej scenie. Przykłady zamieszczam w materiałach, poniżej.

Pamiętaj, że - chociaż praca tłumacza-dialogisty opiera się przede wszystkim na dopasowywaniu tekstu pod ruch ust (tzw. kłapy) - jako tłumacze, musimy starać się, aby informację zawartą w oryginalnym dziele odpowiednio przenieść na nasz rodzimy język i dopasować do polskiego oglądu świata, a nie tylko bezmyślnie tłumaczyć. Czasem trzeba zmienić żart, aby był śmieszny dla szerszej publiczności albo pobawić się w łamigłówki językowe, zamiast dawać przypis - "w oryginale się rymowało". ;)

Swoją listę dialogową zamieść w nowym temacie według wzoru, podaj również link do oryginalnej scenki. Twoja praca zostanie oceniona i na jej podstawie otrzymasz (lub nie) odpowiednią rangę. Pamiętaj, że wciąż się uczysz, więc nie bój się pytać, jeśli masz problemy.

W kwestii formatu pliku - najlepiej użyć Google Doca i udostępnić link z uprawnieniami do komentowania. Jest to na tyle preferowana postać, że każdy może otworzyć taki plik bez potrzeby instalacji odpowiedniego edytora tekstu, a komentarze dodatkowo pozwalają na w miarę zorganizowaną dyskusję i sygnalizowanie problemów. Do celów rekrutacji jest to wymagany format, przy projektach reżyser może poprosić o inny.
Materiały
Przykładowe scenariusze:
Wersja optymalna (przejrzysta forma, zaznaczony czas scen i występowanie danych postaci w konkretnych fragmentach)
Kolejny przykład (tym razem scenka)
Wersja minimalna (w paczce ze ścieżką i scenką)
Wersja hardcore (zaznaczony czas każdej linijki, dodatkowo linijki ważniejszych postaci oznaczone są kolorami; zaznaczony jest również czas zakończenia danej linijki, ale jest to fanaberia autora [czyt. Dandrova ;P] i raczej odradzam, chyba że ktoś ma za dużo czasu xD).
Rangi
Dialogista: Pełnoprawny dialogista, jest w stanie działać w pełni samodzielnie i poradzić sobie z czymkolwiek przyjdzie mu się zmierzyć.
Młodszy dialogista: Podobnie jak Dialogista bierze normalny udział w projektach, ale jest pod lekką asekuracją. Jego dialogi muszą zostać zaakceptowane przez rekrutera dialogistów lub dowolnego (nie-Młodszego) dialogistę NK .

Co w przypadku niepowodzenia? Skup się na nauce w szkółce. Potem możesz podjąć kolejną próbę, przygotowując lepszy scenariusz. Odstęp pomiędzy próbami ma wynosić co najmniej miesiąc. Masz maksymalnie 3 podejścia, więc postaraj się.

Jako młodszy dialogista zdobywasz doświadczenie już przy projektach, raportując swoje dokonania rekruterowi. Gdy uzna, że poradzisz sobie na szerokich wodach, otrzymasz pełną rangę dialogisty. Oczywiście materiały ze szkółki nadal są dostępne i mogą okazać się pomocne.
Kontakt
W razie pytań pisz do mnie lub Budysia na PW, bądź zadawaj pytania w tym temacie. Kontakt z członkami grupy jest możliwy także na Discordzie.
Jestę ustonogię.

Odpowiedz
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość