Strona 1 z 1

Lekcja 0 - Higiena głosu

: 11 paź 2016, 22:05
autor: Smiley

Głos nie jest tylko wynikiem działania naszej krtani, ale powstaje i wibruje w naszym ciele. Krtań to bardzo delikatny instrument, którego niestety nie można wymienić w sklepie muzycznym na inny egzemplarz. Dlatego higiena gardła jest bardzo ważna. Głos ma nam służyć przez całe długie życie i ma być zawsze w doskonałej formie, nie tylko w czasie śpiewu, ale też podczas zwykłej rozmowy.

Osoba wykorzystująca głos zawodowo, obok dbałości emisyjnej, powinna zapobiegać chorobom wirusowym, bakteryjnym i alergicznym. Szczególnie ważne jest przestrzeganie higieny osobistej i dbałość o środowisko pracy. Przeziębienia i zapalenia mogą wpływać na kondycję aparatu głosowego. Należy oszczędzać głos szczególnie w stanach zapalnych krtani, tchawicy i oskrzeli.
Zapalenie krtani - często jest następstwem zapalenia gardła lub anginy. Czasami powstaje na skutek przegrzania lub oziębienia organizmu. Jeżeli w trakcie choroby nie dba się o głos (chodzi głównie o unikanie głośnej mowy, krzyku, długich dyskusji pełnym głosem), skutki mogą być poważne i długotrwałe.
Każda dolegliwość trwająca bez zmiany dłużej niż tydzień lub pogarszająca się powinna być skonsultowana u lekarza foniatry. W pomieszczeniach, w których głos wykorzystywany jest zawodowo temperatura wynosić powinna 18-21°C.
Przy wilgotności 60-70%. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami rzadko przekracza 45%. Niezbędne dla higieny głosu są nawilżacze. Zalecane jest także popijanie w czasie fonacji napojów. Najlepsza jest niegazowana woda bądź herbata ze ślazu lub rumianku. Kurz, czy inne zanieczyszczenia również wpływają bardzo niekorzystnie na narząd głosu. Osadzają się one na błonie śluzowej, powodując chrząkanie czy odruch kaszlu. Dla strun głosowych jest to bardzo szkodliwe. Także nikotyna powoduje niekorzystne przekrwienie śluzówki, dlatego osoby pracujące zawodowo głosem powinny unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych.

Czego jeszcze, dbając o głos, należy unikać:

- Czekolady, toffi, pokarmów zaklejających gardło, które jeszcze po zakończeniu posiłku przez pewien czas odczuwamy, a które zaklejają krtań i struny głosowe, uniemożliwiając ich pełną pracę;
- Napojów gazowanych: może nie mają one bezpośredniego wpływu na gardło, ale na pewno oddziałują na samopoczucie i możliwości oddechowe, gdyż nagromadzone w żołądku gazy zmniejszają pole manewru przepony;
- Alkoholu: powoduje podrażnienia śluzówki;
- Hałasu w otoczeniu: przymusza on aparat mowy do mocniejszej pracy, głośnego śpiewu czy mowy;
czasami - nie zdając sobie z tego sprawy - można pozornie bez powodu dostać chrypki;
- Krzyku i długotrwałego szeptu: mogą się przyczynić do nadwerężenia strun głosowych;
- Napinania mięśni aparatu mowy i klatki piersiowej.