[Adobe PP] Pierwsze kroki

Moderator: Opiekunowie animatorów

Awatar użytkownika
Happis

Animator

Ilustrator

Posty: 38
Rejestracja: 29 lis 2016, 16:16

Poradnik został napisany pod wersję Adobe Premiere Pro CC - Jeżeli jesteś użytkownikiem Adobe Premiere Pro CS6, krok 2 będzie zaraz po wprowadzeniu nazwy pliku, nie przejmuj się tym : ) Jeżeli też będziesz miał/a jakiekolwiek pytania, wal śmiało. Odpowiem na wszystkie jak najszybciej to będzie tylko możliwe! Jeżeli widzisz jakieś błędy lub masz jakieś uwagi, pisz! Jest to mój pierwszy poradnik >///<

Na samym początku chciałbym zaznaczyć - jeżeli dopiero zaczynasz - wstrzymaj się z używaniem After Effectu. Premiere Pro różni się tylko ograniczeniami efektów (jest ich znacznie mniej), jednak jest on znacznie łatwiejszy w użytkowaniu oraz daje możliwość łatwego przejścia przez rekrutację na grafika u naszych bezlitosnych rekruterek i rekrutera (kc Karcia/Shau =3=)

1) Odpowiednie przygotowanie projektu:

Przy każdym uruchomieniu programu wyświetli nam się okno Start. Wybieramy New Project... i w oknie New Project wpisujemy nazwę projektu - może być cokolwiek. Klikamy ok i przechodzimy do naszego projektu. Polecam wcisnąć kombinację klawiszy Alt+Shift+F5 by Premiere wyświetlił okna w układzie trybu edytowania (Premiere staje się znacznie czytelniejszy). W dolnym lewym rogu powinno się znajdować najważniejsze dla nas okno z 4 zakładkami (dla nas ważne są tylko te dwa):

-Project: nazwa projektu... z elementami naszego projektu. Pliki dodajemy przez zwykłe upuszecznie ich w tym oknie (złap, przeciągnij, wrzuć)

-Effects zawierające poszczególne efekty, które możemy nakładać na poszczególne pliki poprzez zwyczajne przeciągnięcie i upuszczenie ich.

Po drugiej stronie powinien znajdować się Timeline - to w nim będą zachodzić największe zmiany ;) Wyżej mamy okno z podglądem, a w górnym lewym rogu 4te okienko z podglądem na plik i zakładką umożliwiającą ustawianie w nim efektów (ruch, rozmycie, kolory itd).

2) Dodawanie Sequence, czyli naszej podstawowej warstwy:

-W oknie Project: nazwa projektu klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy new item... a następnie Sequence... W oknie New Sequence w górnej części przechodzimy do Settings (zakładka Presets i Tracks jest zbędna, ich nie ruszamy) i wybieramy Editing Mode: CUSTOM.

-Następnie Timebase 60,00 frames/second lub 29,97 frames/second - tutaj wybieramy ile chcemy by nasze wideo miało klatek na sekundę, osobiście polecam 60, obraz jest płynniejszy i milszy dla oka.

-W ustawieniach Video wpisujemy wymiary naszego obrazu, 1920 na 1080 lub 1280 na 720, osobiście polecam zestawienie 1080p/60 (czytaj roździelczość/ilość klatek na sekundę). Musisz jednak pamiętać, iż im większa rozdzielczość/ilość klatek, tym projekt jest bardziej *wymagający* dla naszego komputera. Jeżeli posiadasz np. 2 rdzeniowy procesor i5, pracuj na 720p/30, jeżeli 4-rdzeniowy i7 (jak ja) - pracuj na 1080p/60. Chodź tak naprawdę większość osób nie zwraca na to zbytnio dużej uwagi(ALE JA TAK XD)

-Dalej wybieramy w Pixel Aspect Ratio Square Pixels (1.0), omijamy resztę aż do Video Previews i tutaj zmieniamy tylko rozdzielczość (Width i Height) wpisując te same cyfry które wpisałeś/aś przy ustawieniach Video (czyli 1920x1080 lub 1280x720). Umożliwia nam to wrzucanie w prawidłowej rozdzielczości projektu do After Effektu, w którym możemy dodać np blur na rogach ekranu bądź poprawić kolory projektu ;3

-Polecam zmienić nazwę Sequence na samym dole na podstawę, będzie to nasza podstawowa warstwa, w której powstanie cały projekt : )

Przykłady ustawień poszczególnych Sequence:
1080p/60 -
1080p/30 -
720p/60 -
720p/30 -

3) Tworzenie naszego CUDNEGO projektu <3:

W planach mam stworzenie różnych poradników pod różne typy wideo, zaczynając od najprostszych a kończąc na hybrydowych projektach, czyli takich, które tworzymy używając Photoshopu, After Effectu i naszej Premierki :) Linki dodam jak już powstaną te poradniki! Dodam też link do poradnika, w której omówione zostaną poszczególne narzędzia w Premiere Pro :3
Chcę też dodać, iż tym punkcie wykonany zostanie nasz projekt!

4) Renderowanie finalnego projektu:

Kiedy już będziemy mieli nasz finalny projekt, dodane poszczególne efekty, zwrotki, słowa i dźwięk, jesteśmy gotowi do podjęcia ostatniego kroku jakim jest wydobycie naszego cuda z Adobe :3 Premiere oferuje (według mnie) najszybszą i najprzyjemniejszą metodę renderowania w formacie MP4 (After Effect CC nie posiada funkcji renderowania MP4, jest ona jednak dostępna w wersji wcześniejszej czyli CS6).

Wybieramy nasz finalny Sequence, szukamy w górnym lewym rogu File, a następnie Export i Media...Format powinien być ustawiony na H.264 - plik wyrzucony zostanie w formacie MP4 który (jak dla mnie) jest the best <3. Presets zmieniamy na Custom i przechodzimy do ustawień Video. W tej zakładce ustawienia powinny być takie, jakie ustawialiśmy w kroku 2! Jeżeli jednak tak nie jest, musisz je przestawić na takie same :) W wersji CC nie powinno być jednak z tym większego problemu. Następnie przechodzimy w ustawienia Audio i tam tak naprawdę należy tylko sprawdzić, czy Bitrate ustawiony jest na 128kb, jak nie, zmień to :) Następnie zaznaczamy opcję Use Maximum Render Quality i to wszystko. Możemy jeszcze wybrać folder docelowy i nazwę pliku klikając niebieski napis przy Output Name. A, i sprawdźcie, czy zaznaczone są haczykami opcje Export Video/Audio. I w sumie to tyle. Klikamy Export i nasz plik jest gotowy do publikowania. Oczywiście render może trwać od 5 do nawet 30 minut, jest to normalne i nie trzeba się tym zbytnio przejmować ;3

Przykłady ustawień poszczególnych renderów (czy tam projektów do renderowania, wiesz o co chodzi :D):
1080p/60 -
1080p/30 -
720p/60 -
720p/30 -
ODPOWIEDZ