Mikrofony! Wszędzie mikrofony! Który złapać mam!?

Pogadajmy!
Awatar użytkownika
Filipus Magnus

Reżyser scenek

Aktor

Realizator dźwięku (młodszy)

Posty: 62
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:50

Jako, że na discordzie nowicjusze pytają o mikrofony, czas założyć temat o mikrofonach ;)

Samson Go Mic
[+] Rozwiń
cena ok. 150zł
test:
Samson Q1
[+] Rozwiń
cena ok. 200zł
Reloop Spodcaster
[+] Rozwiń
cena ok. 200zł
test:
LD SYSTEMS D1013 C USB
[+] Rozwiń
cena ok. 300zł
test:
M-Audio Producer USB
[+] Rozwiń
cena ok. 400zł
test:
Samson C01U (Dużo członków NK posiada i chwali)
[+] Rozwiń
cena ok. 350zł
test:
Samson C03U
[+] Rozwiń
cena ok. 350zł
test:
Audio-Technica AT2020 USB
[+] Rozwiń
cena ok. 450zł
test:
Samson G-track
[+] Rozwiń
cena ok. 500zł
test:
Blue Yeti
[+] Rozwiń
cena ok. 600zł
test:
Dodawajcie swoje propozycje i linki do własnych testów, fajnie by też było gdybyście powiedzieli co nieco o mikrofonach, oczywiście jeśli posiadacie, któryś z nich.

Słów kilka o samson go mic
[+] Rozwiń
Ja osobiście mogę się wypowiedzieć na temat samson go mic, bo używam tego mikrofonu od dłuższego czasu (3 rok już chyba leci). Jest to dobry mikrofon jak na swoją cenę i ani przez moment nie poczułem, że przepłaciłem. Oczywiście nie jest tu fajnie bez wysiłku, by wydobyć ładny dźwięk z tego mikrofonu niezbędny jest jakiś popfiltr (własnej roboty nie polecam, choć takiego używam) i troche zabawy z masteringiem, bo nie ma mowy by być zadowolonym z dźwięku źródłowego w przypadku tego mikrofonu. Z kiepską akustyką pokoju radzę sobie trzymając poduszkę za mikrofonem (trochę niewygodne przy dłuższych nagraniach).
Jakieś nagranka (były obrabiane): https://soundcloud.com/filip-rumin/krasnoludki https://soundcloud.com/filip-rumin/fragment-wiedzmina
Eeeeeeeeee... no i jeszcze możecie zajrzeć na mój kanał https://www.youtube.com/channel/UC7VqOu ... CPFhfaRtPA dosyć często zmieniam parę ustawień w masteringu i odległości oraz czułości mikrofonu, więc słychać co można wycisnąć z tego mikro.
Kilka uwag:
Wyżej wymienione mikrofony, są w większości mikrofonami pojemnościowymi, które niekoniecznie sprawdzą się w twoich domowych warunkach, ponieważ charakteryzują się one dużą czułością, co oznacza, że w ich przypadku łatwo o niechciany pogłos. Ten problem powinien rozwiązać panel akustyczny. Inną opcją jest użycie mikrofonu dynamicznego, jednakże ciężko o takie rozwiązanie na USB (Samson Q1U). Ewentualnie można zaopatrzyć się w interfejs np. BEHRINGER UMC202HD i do niego podłączyć np. shure sv 100(UWAGA! mikrofony dynamiczne potrzebują dużego wzmocnienia, co oznacza wyższy poziom szumów własnych interfejsu). Przytoczony tutaj interfejs, jest też wyposażony w zasilanie phantom 40V, co oznacza, że można do niego podpiąć mikrofon pojemnościowy np. MXL770 (zawsze można się zaopatrzyć w lepszy sprzęt ale będzie on kosztował dużo więcej np. Focusrite Scarlett 2i4 + Octava MK 319 ;) )
Dodatkowo, jeśli planujesz nagrywać wokal na swoim sprzęcie, warto by oferował odsłuch, takie rozwiązanie ma np. Samson C01U PRO(wersja zwykła Samson C01U, nie oferuje odsłuchu) Samson G-track, Blu Yeti, a także większość interfejsów.
Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało, z pewnością wam pomożemy.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2018, 11:42 przez Filipus Magnus, łącznie zmieniany 2 razy.
Moja Tuba
Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
Awatar użytkownika
Pawlik

Reżyser scenek

Aktor

Dźwiękowiec

Instrumentalista

Posty: 61
Rejestracja: 23 lis 2016, 23:11

Reloop Spodcaster
Bardzo fajny mikrofonik na USB, świetnie radzi sobie z dubbingiem, troszkę słabiej ze śpiewaniem.
Warto zainwestować w "Popfiltr".
Jako próbkę mikrofonu podeślę swój kanał gdzie działam na nim już ponad 3 lata! KLIK
Od jakiegoś czasu działam w takiej konfiguracji i jestem zadowolony z jakości nagrań.
► Pokaż Spoiler
Awatar użytkownika
Filipus Magnus

Reżyser scenek

Aktor

Realizator dźwięku (młodszy)

Posty: 62
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:50

Tutaj film o tanich mikrofonach:
do 200zł
Moja Tuba
Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
Awatar użytkownika
konji

Dźwiękowiec (rekruter)

Reżyser scenek

Aktor

Dialogista

Dźwiękowiec

Posty: 45
Rejestracja: 24 lis 2016, 08:47

Samson C01U

Posiadam go już jakieś 3 lata. Jakość dźwięku zadowalająca, nikt nigdy nie zgłaszał mi zastrzeżeń.
- Nagranie zaraz po kupnie mikrofonu, bez obróbki można posłuchać w banku głosów,
- kompresor i noise gate vegasa

- mocna obróbka audacity


Z minusów to na pewno zasilanie usb, czasami lubi sobie poświrować, wygaszać przed rozpoczęciem nagrania, mieć problemy ze wzmocnieniem w zależności od portu usb. Nie wiem czy to wina mojego egzemplarza czy może mam martwe porty usb (co jest prawdopodobne). Na jednym z trzech portów usb w moim laptopie zawsze chodzi dobrze.

Drugim minusem jest obudowa, która w moim egzemplarzu zachodzi złotawym kolorem mimo że zawsze przechowuje go w pokrowcu w suchym miejscu.

Zalety: cena->jakość, łatwość obsługi, charakterystyka pracy.
Ty jesteś Rencią. Ja jestem Rencią. Wszyscy jesteśmy Renciami.
Awatar użytkownika
Kubacz

Aktor

Posty: 118
Rejestracja: 23 gru 2016, 11:31

RODE NT-USB

Cena - ok 500-800 (zmienia się na przestrzeni czasu)

+Jakość dźwięku,
+Jakość wykonania,
+Odsłuch w czasie rzeczywistym,
+Pop-Filtr w zestawie,
+Długi kabel USB w zestawie,
+Cena - jakość,
+Czułość,

-Czułość (zbiera to co się dzieje za drewnianymi drzwiami, dlatego trzeba nagrywać w cichym miejscu, np. przy otwartych oknach w mieście nie ma opcji),
-Cena,
-Tripod, który jest w zestawie jest niski, więc trzeba sobie coś pod niego podłożyć, ewentualnie jeszcze doinwestować w normalny statyw.

(Czystie audio + soundtrack) przy lektorzeniu :
(Część audio czysta, część obrobiona + soundtrack) przy dubbingu :
Krasnoludki :
[+] Rozwiń
Krasnoludki mają ponad rok, wtedy jeszcze nie miałem wełny mineralnej, tylko ubrania w szafie i nie zmieniałem czułości mikro do krzyków, więc pojawiają się przestery, ale za to nie ma soundtracku :D
Zdjęcia
[+] Rozwiń
Obrazek
[+] Rozwiń
No kabla trochę jest.
Obrazek
[+] Rozwiń
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 lip 2018, 13:01 przez Kubacz, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Ziemnior69

Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2017, 13:43

Cześć! Mam nadzieję, że ten wątek nie jest całkowicie martwy. :v
Chciałabym rozpocząć swoją przygodę z fandubbingiem, a dokładniej z piosenkami. Szukam dynamicznego mikrofonu z USB (niestety sprzęt ma tylko jedno wejście jack). Jeżeli byłby konieczny pop filtr, to najlepiej, żeby całość kosztowała maksymalnie 200 zł. Jako że jestem początkująca wątpię, żeby był sens wydawania większych pieniędzy.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Filipus Magnus

Reżyser scenek

Aktor

Realizator dźwięku (młodszy)

Posty: 62
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:50

Widziałem tylko jeden mikrofon dynamiczny na USB, Samson Q1
Jednak wydaje mi się, że pojemnościówka, będzie lepszą opcją.
Moja Tuba
Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
Ziemnior69

Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2017, 13:43

Wolałabym dynamiczny z tego względu, że pojemnościowy więcej dźwięków wychwytuje, a ciężko o ciszę.
Awatar użytkownika
Filipus Magnus

Reżyser scenek

Aktor

Realizator dźwięku (młodszy)

Posty: 62
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:50

No to ogarnij sobie jeszcze do niego popfiltr, bo sama gąbeczka raczej nie pomoże temu mikrofonowi.
Moja Tuba
Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
Ziemnior69

Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2017, 13:43

Mam dylemat. Przeszukałam chyba prawie cały internet i mam na oku 3 mikrofony:
PROEL DM581 USB
OMNITRONIC M-100 USB
No i wymieniony wyżej Samson Q1

Najlepiej kupić Samsona Q1 czy nie będzie się aż tak różnił od dwóch pozostałych (biorąc pod uwagę to, że zakupię jeszcze popfiltr)?
Endranii

Aktor

Posty: 8
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:01

Na lotusie wspomniałem że można kupić mikrofon pojemnościowy już za ok 100-120zł a dokładniej chodziło mi o tego cudaka -
A tutaj recenzja.

Wiadomo nie jest to szczyt marzeń ale na sam początek może się okazać w miarę rozwiązaniem.
annashetty

Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2017, 04:38

Z minusów to na pewno zasilanie usb, czasami lubi sobie poświrować, wygaszać przed rozpoczęciem nagrania, mieć problemy ze wzmocnieniem w zależności od portu usb. Nie wiem czy to wina mojego egzemplarza czy może mam martwe porty usb (co jest prawdopodobne). Na jednym z trzech portów usb w moim laptopie zawsze chodzi dobrze.
-------------------------------
photoshop online, cool math games
Awatar użytkownika
kitka

Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:20

Super. Dzięki wielkie za ciekawe informacje. Z całą pewnością mi się przydadzą :)
Nawet bez naszego udziału wszystko ułoży się tak, jak ma się ułożyć, i choćby człowiek nie wiem jak się starał, prędzej czy później ktoś zostanie zraniony. Takie jest życie.
Awatar użytkownika
Nessime

Aktor

Wokalista

Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2018, 14:51

A ktoś wie coś może o NOVOX NC1? Znalazłam na allegro ofertę właśnie z tym mikrofonem, do tego filtr i statyw.
Obrazek

LOL: Nessime Chętnie pogram!
Awatar użytkownika
Filipus Magnus

Reżyser scenek

Aktor

Realizator dźwięku (młodszy)

Posty: 62
Rejestracja: 22 gru 2016, 21:50

film o novoxie
Moja Tuba
Ceterum censeo Carthaginem delendam esse
Awatar użytkownika
Nessime

Aktor

Wokalista

Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2018, 14:51

Dziękuję, właśnie obejrzałam. Mówiony dźwięk brzmi dobrze jak na tą cenę, teraz tylko zidentyfikować jak pójdzie wokal.

Edit: Kupiłam Superluxa E205u. W pakiecie z popfiltrem zapłaciłam ok. 230 zł. Jak na tą cenę to mikrofon spełnia swoje zadanie i do śpiewania i do aktorzenia, więc ode mnie: jeśli tak jak ja nie dysponujecie zbyt dużym budżetem, to polecam ten mikro. :D
Obrazek

LOL: Nessime Chętnie pogram!
Awatar użytkownika
Everest

Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2018, 02:26

Dziękuję za pomoc! Szukałam coś taniego i żeby nadawało się do dubbingu. I znalazłam :).
Dobra idę zamawiać mikrofon! <3
ODPOWIEDZ