[Tekściarz] Freszu

[archiwum]

Moderator: Opiekunowie tekściarzy

Freszu

Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2020, 12:26

Cześć, na razie bez demek, bo niestety nie potrafię, a nie chciałem by komukolwiek uszy pękły. Jeśli będą bardzo niezbędne to komuś zlecę, ale wolałbym żeby się obyło bez nich :D

DiscordID: TheFreshu#9599
Link do oryginału:
Link do tekstu na gdrivie: https://docs.google.com/document/d/1TZn ... sp=sharing
Demo:

Link do oryginału:
Link do tekstu na gdrivie (demo w środku): https://docs.google.com/document/d/12AH ... sp=sharing
Demo:

Ostatnio zmieniony 12 wrz 2020, 13:07 przez Freszu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Alisun

Aktor

Dialogista (młodszy)

Posty: 213
Rejestracja: 24 sie 2017, 00:34

Dema są niezbędne w rekrutacji, aby rekruter mógł sprawdzić, jak dany tekst zgrywa się z muzyką oraz w projektach, żeby wokaliści wiedzieli, jak śpiewać dane teksty. Tekściarz nie musi umieć dobrze śpiewać. Może przefałszować cały tekst, ale teksty muszą mieć dema. Jeśli nie chcesz sam nagrywać, to musisz znaleźć osobę, której będziesz w stanie wytłumaczyć, jak zaśpiewać demo. Jednak musisz mieć świadomość, że tekściarz NanoKarrin zawsze musi dawać dema do swoich tekstów, więc jeśli nawet się dostaniesz, to nagrywanie dem do tekstów Cię nie ominie

EDIT: Na nagranie dem masz czas do soboty
Freszu

Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2020, 12:26

Demka wrzucone! :)
Awatar użytkownika
Reel

Tekściarz

Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2017, 21:36

Hej, pierwszy raz mam okazję sprawdzać komuś rekrutację i mam nadzieję, że uda mi się wszystko poprawnie wypunktować :)

Po pierwsze, dobrze że dałeś demo, bo widać, że lubisz dodawać sylaby, których w oryginale nie ma (poza demem warto też zaznaczyć to jakoś w tekście, tak by wokalista miał świadomość, że dany fragment należy zaśpiewać inaczej, np komentarzem w google docu). Samo to nie jest problemem, o ile fragment jest dalej śpiewalny, ale już w drugiej linijce tekstu do Re:Zero mocno z tym przesadziłeś - dodanie jednej-czasem dwóch sylab w danym fragmencie może ujść, ale u Ciebie wokalistka w demie musiała zauważalnie przyspieszyć, żeby móc się wyrobić.

Pomijając tę kwestię, to całkiem dobrze poszło Ci zachowanie linii melicznej oryginału, choć w paru miejscach zdarzały się błędy w akcentach (np końcówka tekstu w Re:Zero), czy niezachowane pauzy ("zobaczę słoń | ca blask" w FMA), ale nad tym da się popracować. Na pewno zabrakło w obu tekstach rymów, nie mówiąc o jakiejś strukturze rytmicznej (myślę, że w tym pomogłoby Ci bardziej przemyślane rozłożenie wersów w tekście, by lepiej odzwierciedlały pauzy w oryginale).

Głównym problemem jaki daje się we znaki w obu tekstach jest częsty brak związku przyczynowo-skutkowego między kolejnymi wersami / fragmentami. Kilka przykładów tego o co mi chodzi:
- "Uciec chcę, jeśli więc mylę się" - "więc" nie pasuje tu jako spójnik, bardziej odpowiednie byłoby np "jednak"
- " jeśli więc mylę się uświadom w tym mnie. | Nie wiem czy jestem tak silna, by życ z tym." - skoro podmiot nie wie czy jest w stanie żyć z faktem, że się myli, to czemu prosi adresata, by ją o tym uświadomił?
Tego typu pytań rodziło się w mojej głowie przy czytaniu Twoich tekstów więcej i wydaje mi się, że może to wynikać z tego, że za bardzo próbujesz przenosić bezpośrednio frazy z oryginalnego tekstu (lub jego tłumaczeń, które same w sobie często bywają zawodne). Sugerowałbym przed zaczęciem pisania zastanowić się nad ogólnym wydźwiękiem całości i tym co próbuje przekazać podmiot, a następnie układać kolejne wersy tak, by stanowiły spójną i odpowiadającą temu całość, nawet jeśli miejscami będzie konieczne odejście od oryginalnych sformułowań. Wiadomo, że we wszystkim należy zachować balans, ale tekst powinienen być przede wszystkim sensowny i zrozumiały dla odbiorcy, a jeśli nie będzie tego spełniać, to samo to będzie go zwykle dyskredytować.

Pojawiły się też u Ciebie drobne błędy językowe takie jak powtórzenia, czy mieszanie form skróconych/archaicznych zaimków (np "mą") ze współczesnymi ("ciebie"), a także interpunkcyjne (co nie jest jakieś super istotne z punktu widzenia tekściarskiego, ale warto nad tym pracować) - ponownie, to wszystko są rzeczy, które można spokojnie wyćwiczyć.

Podsumowując, na tę chwilę niestety nie mogę przyznać Ci rangi tekściarza, ale jeśli popracujesz nad ww kwestiami, a w szczególności nad spójnością swoich tekstów, to zachęcam, by spróbować ponownie. W międzyczasie polecam podesłać jakiemuś tekściarzowi któryś swój tekst do sprawdzenia i spróbować doprowadzić go do formy, w której nie będzie można mu zbyt wiele zarzucić. Dzięki temu nabierzesz wprawy, która pomoże Ci przy kolejnym podejściu :)
Zablokowany